KONSEPT › Alfieri, Maserati'nin yeni coupe'si olabilir

Alfieri, Maserati'nin yeni coupe'si olabilir

05 Mart 2014 / 13:32 Konsept otomobil markanın 100 yıllık geçmişinden izler taşırken, geleceğin modellerine ışık tutuyor

Alfieri, Maserati'nin yeni coupe'si olabilir

İtalyan lüks otomobil üreticisi Maserati’nin, markanın 100. yılını temsilen tasarlanan 2+2 kişilik konsept aracı Alfieri, Cenevre Otomobil Fuarı’nda göz kamaştırdı. Yeni Quattroporte ve Ghibli modelleri Maserati’nin 4 kapılı lüks sportif sedan modellere yöneldiği izlenimini uyandırmışken, yeni Alfieri konsepti, markanın kayda değer bir yarış mirasına ve GT otomobillerde eşsiz bir geleneğe sahip olduğunu herkese çarpıcı bir şekilde hatırlatıyor. 

Maserati markasının ruhunu tam anlamıyla yansıtan araç, 1957 3500 GT, 1959 5000 GT ve 1969 Indy modellerinde olduğu gibi, İtalyan stili 2+2 kişilik tasarımıyla, Maserati’nin sahip olduğu yarışçı DNA’sını bir kez daha doğruluyor. GranTurismo’dan daha sportif bir karakteri olan Alfieri, geleceğin gerçek spor otomobillerine örnek olacak boyutlarıyla övünürken, markanın yakın gelecekteki tasarım yaklaşımından da önemli ipuçları veriyor. Geliştirme sürecine geçen yaz başlanan  Alfieri konsepti, henüz geleceğin GT modelinin son şeklinin prototipi olmasa da, yine de %100 gerçekliği hedefleyen bir yaklaşımla düşünülmüş, tasarlanmış ve yaratılmış bir model olarak karşımıza çıkıyor.

Alfieri konsepti arkada 21, önde 20 inçlik tek parça alüminyum alaşım jantlar ve 1950’li yılların klasik kollu jantlarını hatırlatan dekoratif ince kollarla süsleniyor. Aracın formu en baskın özelliği olmakla birlikte, rengi ve detayları da yarattığı etkide önemli rol oynuyor. Maserati’nin 100. Yıl konsepti için özel olarak seçilen “Likit metal” renk, Alfieri’nin zarif şekline, modern bir görünüm kazandırıyor.

Gerçek bir süper otomobil boyutları sunan Alfieri, GranTurismo ve MC Stradale den 24 cm daha kısa olan aks mesafesiyle, dikkat cekiyor. Araç, 4.590 mm uzunluğa, 1.930 mm genişliğe, 1.280 mm yüksekliğe ve 2.700 mm aks aralığına sahip bulunuyor. Alfieri’nin düzgün gövdesinin altında, Maserati GranTurismo’nun diferansiyel ve şanzımanının beraber kullanıldığı platform yer alıyor. Maranello’da üretilen 4.7 litrelik, atmosferik beslemeli V8 motor, 7.000 devirde 460 HP güç ve 4.750 devirde 520 Nm tork değerleriyle, Alfieri’ye gerçek bir sürüş gücü kazandırıyor. V8 motor, özel egzoz tasarımı sayesinde nefes kesici bir ses çıkararak aracın etkisini daha da artırıyor. Alfieri konseptinin karbon seramik fren diskleri de GranTurismo MC Stradale’den geliyor ve mavi Brembo fren kaliperleriyle de dikkat çekiyor.

Haber: Ege Geçyatan

ÇOK OKUNANLAR