SEKTÖREL › Alfa'nın 'dört yapraklı yonca'sı 90 yaşında!

Alfa'nın 'dört yapraklı yonca'sı 90 yaşında!

04 Ağustos 2013 / 22:41 1923 yılından bu yana sportif Alfa modellerinin sembolü olan 'Quadrifoglio Verde' 90'ıncı yaşını kutluyor

Alfa'nın 'dört yapraklı yonca'sı 90 yaşında!
Quadrifoglio Verde, Alfa Romeo’nun sadece dünyanın dört bir yanındaki yarış pistlerinde performans sergileyen araçlarında değil, aynı zamanda bazı özel üretim modellerinde de temsil ediliyor. İtalyan Hava Kuvvetleri armasının halen bir parçası olan ve Birinci Dünya Savaşı’nda “10. Caproni Bombardıman Filosu”nun uçaklarını diğerlerinden ayıran bayrağın taşıdığı bu sembol daha sonra Alfa Romeo felsefesinin bir parçası haline geldi. 

Quadrifoglio Verde yani dört yapraklı yonca ile süslenen ilk Alfa Romeo aracı, Ugo Sivocci’nin ‘RL’ modeliydi. Kaderi daima ikincilik gibi görünen yarışçı Ugo Sivocci, zorlu Targa Florio yarışı öncesinde, şans getirmesi amacıyla, aracının üzerine bu sembolü boyatmıştı. Dört yapraklı yonca sembolü yarışçıya şans getirdi ve Ugo Sivocci bu araçla, 1923 yılında 14. Targa Florio’yu kazandı. Bu aynı zamanda Alfa Romeo’nun ilk yarış galibiyetiydi. Dört yapraklı yeşil yonca, o günden bu yana, efsaneyi ve en sportif otomobili çağrıştırmak adına, Alfa Romeo’nun yarış araçlarıyla özel seri binek modellerini süslemeye devam etti.

Ugo Sivocci’nin ardından, Enzo Ferrari, Antonio Ascari ve Giulio Ramponi gibi diğer Alfa Romeo takımı sürücüleri de, şans getirdiğine inandıkları “Quadrifoglio Verde” amblemini yarışlarda kullanmaya karar verdi. Bu andan itibaren, “Quadrifoglio Verde”, Alfa Romeo yarış araçlarının sembolü olarak Alfa’nın yol araçları ve yarış için tasarlanan araçları arasında süreklilik sağlamak için, üretim modellerinin özel serilerinde kullanıldı. İlk “Dünya Araç Yarışı Şampiyonasını” 1925 yılında Monza’da kazandığında, Brilli Peri’nin koyu kırmızı “P2” aracında da ilk göze çarpan “Quadrifoglio Verde” sembolüydü.

1950 ve 1951 yıllarında, Giuseppe “Nino” Farina ve Juan Manuel Fangio, ünlü “Alfettas” modelleri olan Alfa Romeo 158 ve 159 modelleriyle, ilk iki Formula 1 Dünya Şampiyonluğu’nu kazandılar. Quadrifoglio Verde daha sonra, 1960’lı yıllarda, “Giulia”nın yarış versiyonu olan “TI Super”in sembolü oldu. Ardından, GTA’dan 33’e ve 33 TT 12 (1975) ile 33 SC 12’nin (1977) iki dünya şampiyonluğuna kadar uzun bir süre, mavi Autodelta üçgeninin yanında yer aldı.Seri üretim Alfa Romeo araçları da dört yapraklı yonca amblemini taşıdılar. Özellikle, 1960’lardan 1980’lere kadar üretilen yüksek performanslı modellerin üzerinde bu amblem yer aldı. Bazıları, resmi adında yer almadan amblemi sadece gövdelerinde taşıdı. Bunlar, Giulia TI Super, Giulia Sprint GT Veloce, 1750 GT Veloce ve Alfasud Sprint idi. 1980’li yıllardan itibaren, Alfasud ti Quadrifoglio Verde, Sprint Quadrifoglio Verde, “33 Quadrifoglio Verde”nin çeşitli versiyonları ile 75 Quadrifoglio Verde, Spider 2.0 Quadrifoglio Verde, 164 Quadrifoglio Verde ve 145 Quadrifoglio Verde gibi diğer modeller de, bu ifadeyi resmi isimlerinin bir parçası olarak taşımaya başladılar.

Quadrifoglio Verde bugün, markanın Giulietta ve MiTo modelleriyle varlığını sürdürüyor. Dört yapraklı yonca günümüzde, 235 bg güce sahip Giulietta 1750 TBi'da ve 170 beygirlik Mito QV'de kendine yer buluyor.

ÇOK OKUNANLAR