SEKTÖREL › Alfa Romeo'ya roadster için Mazda desteği

Alfa Romeo'ya roadster için Mazda desteği

24 Mayıs 2012 / 01:12 Mazda ile Fiat Grubu arasında imzalanan işbirliği anlaşmasına göre, MX-5 bazlı bir Alfa Romeo Roadster'ı üretilecek

Alfa Romeo'ya roadster için Mazda desteği
Mazda Motor Corporation (Mazda) ve Fiat Group Automobiles S.p.A. (Fiat) , Mazda’nın arkadan itişli yeni nesil MX-5 modelini baz alarak Mazda ve Alfa Romeo için yeni roadster geliştirmek ve üretmek amacıyla bağlayıcı olmayan bir Mutabakat Anlaşması (MoU) imzaladı.

Bu çalışma, hem Mazda’nın hem de Fiat’ın kendine özgü stile sahip, ikonik ve markaya özel hafiflikte arkadan itişli roadster geliştirmesini içeriyor. Alfa Romeo ve Mazda varyantlarının herbirine, markaların kendi motorları ile güç sağlanacak.

Proje varsayımına göre iki araç da Mazda’nın Hiroşima'daki fabrikasında üretilecek. Alfa Romeo için üretimin 2015’te bu fabrikada başlaması öngörülmekte.

Mazda’nın Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Takashi Yamanouchi konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Teknoloji ve ürün gelişimi konusunda işbirlikleri kurmak Mazda’nın şirket hedeflerinden biridir. Fiat ile ilgili olan bu duyuru bu yönde atılan önemli bir adımdır. Mazda’nın ikonik bir aracı olan ve gelmiş geçmiş en çok satan roadster olarak kabul gören yeni nesil MX-5’i baz alan yeni bir roadsterda Alfa Romeo gibi prestijli bir marka ile işbirliği yapmaktan büyük heyecan duyuyoruz.”

Fiat CEO’su Sergio Marchionne ise bu işbirliği ile ilgili olarak şunları söyledi: “Bu anlaşma Alfa Romeo’ya olan bağlılığımızı ve onu gerçek bir global marka haline getirme konusundaki kararlılığımızı açıkça gösteriyor. Mazda ile partner olarak, Alfa Romeo geleneğine uygun, heyecan verici ve tarza sahip bir roadster üretmek için kompakt arkadan itişli araç yapısının, dünya çapında kabul gören lideri ile işbirliği yapacağız. Mazda ile yapılan bu işbirliğini takdir ediyoruz; verimli ve devamlı olan bir ilişkiyi dört gözle bekliyoruz.”

Nihai Anlaşmanın 2012 yılının ikinci yarısında imzalanması beklenmektedir.
Mazda ve Fiat, Avrupa’da yapılabilecek daha fazla işbirliği konusunda görüşmeyi de kabul etti.

ÇOK OKUNANLAR