KONSEPT › Alfa Romeo’dan 4C Spider konsepti!

Alfa Romeo’dan 4C Spider konsepti!

06 Mart 2014 / 16:14 İtalyan üreticinin mini süper otomobili Cenevre Otomobil Fuarı'nda üstünü açtı...

Alfa Romeo’dan 4C Spider konsepti!

Alfa Romeo’nun, üstü açık süper spor otomobili Alfa 4C Spider konsepti, 84. Cenevre Otomobil Fuarı’nda görücüye çıktı. Seri üretimine 2015 yılının ilk çeyreğinde başlanması hedeflenen Alfa 4C Spider konsept, kaslı ve atletik gövde yapısı ile modern Alfa Romeo tasarım anlayışının unsurlarını taşırken, maksimum sürüş keyfi ve güvenlik öğeleri ile de Alfa Romeo DNA’sını barındırıyor.

Yaklaşık 4 metre uzunluğu ve 2.4 metrelik aks mesafesiyle iki kişilik 4C Spider konsept, karbon ve aluminyum kullanılan gövde ve şasi unsurları sayesinde hafifletilmiş gövdesiyle dikkat çekiyor. Konsept otomobilin kumaş tavanına rağmen, tamamen karbon fiber şasisiyle, gövde rijitliğinden minimum ödün veriyor.  Otomobil, arka çerçeve yapısı ve çarpışma bölmelerinde ise yoğun şekilde aluminyum kullanılmış olmasıyla da ön plana çıkıyor. TCT otomatik şanzımanla motorun üretttiği gücü arka tekerleklerine ileten Alfa Romeo 4C Spider konsept,  0-100 km/s hızlanmasını 4.5 saniyede tamamlayarak 250 km/s’nin üzerinde son hıza erişebiliyor. Alfa Romeo 4C Spider konsept, azami çevikliği ve yol tutuşu garanti eden sofistike bir süspansiyon sistemine sahip olmasıyla da dikkat çekiyor. Arkadan itiş ve olağanüstü ağırlık – güç oranıyla birlikte kombine edilen süspansiyon sistemi, ön aksta %40, arka aksta %60 ağırlık dağılımıyla safkan sürüş zevki sunmayı vaat ediyor.

Kökleri gerçek birer Alfa Romeo efsanesi olan Giulietta Spider’dan 8C Competizione’ye kadar uzanan, ve İtalyan markanın agresif ama aynı zamanda nostaljik tasarım öğelerini gövdesinde barındıran Alfa Romeo 4C Spider konsept açıkça bir markanın tutkunlarını gerçekten etkileyecekmiş gibi görünüyor.

Haber: Ege Geçyatan

ÇOK OKUNANLAR