YENİ MODELLER › Abarth Punto EVO

Abarth Punto EVO

03 Şubat 2011 / 22:42 Punto Evo'yu akrep ısırdı. Fiat'ın küçük sınıf modeli, Abarth garajından kışkırtıcı bir görünüm ve 165 bg'lik bir motorla çıktı

Abarth Punto EVO

Abarth'ın son yeniliği yollara çıkıyor. Fiat Punto Evo'nun Abarth versiyonu, 165 bg'lik Multiair Turbo motoru, güçlendirilen yürüyen aksamı ve aerodinamik özellikleriyle dikkat çekiyor. Otomobil, genişletilen ön tamponu, yan hava girişleri, 17 inçlik jantları, difüzörlü arka tamponu ve çift egzoz çıkışıyla standart Punto Evo'dan çok daha dinamik bir görünüm sunuyor. LED'li stoplara sahip olan otomobilde ayrıca sportif bir spoyler de bulunuyor. Abarth ve Fiat mühendisleri, LCD ekranlı bir multimedya sistemi, Jaeger tasarımlı göstergeler, spor koltuklar, sarı-kırmızı dikişli deri direksiyon simidi gibi unsurlarla aracın kabininde de farklı bir ambians yaratmaya çalışmışlar.

Abarth Punto Evo'nun kaputunun altında gücü 165 bg'ye yükseltilen 1.4 litre silindir hacimli bir Multiair turbo motor görev yapıyor. 250 Nm'lik maksimum torka sahip olan bu motor 6 ileri otomatikleştirilmiş manuel şanzımanla kombine edilmiş. Otomobilin 0-100 km/s verisi 7.9 sn, maksimum hızıysa 213 km/s olarak açıklanıyor. Bu rakamlar Abarth Punto Evo'nun hot-hatch sınıfındaki pek çok rakibinden daha yavaş olduğuna işaret ediyor.

Abarth Punto Evo'nun yürüyen aksamı ve fren sistemi de elden geçirilmiş. Önde bağımsız McPherson, arkada ise torsiyon çubuklu yarı bağımsız süspansiyon sistemine sahip olan Abarth Punto Evo, standart modele göre % 20 daha sert olan helezonlarla donatılmış. Bu, yol tutuş becerisini arttırma amacını taşırken, TTC adındaki Tork Transfer Kontrolü sistemi ESP ile ortak çalışarak bir kilitli diferansiyel görevi yapıyor. Otomobil, kullanıcıların isteklerine veya yol koşullarına göre iki farklı sürüş modu sunuyor. Ralli otomobillerini andıran ve GSI adı verilen 'Vites Değişim Göstergesi'ne yer verilen Abarth Punto Evo'da Start&Stop gibi çevreci ve ekonomik katkı sağlayan teknolojiler de bulunuyor.

ÇOK OKUNANLAR