YENİ MODELLER › A6 rekabete geri dönüyor...

A6 rekabete geri dönüyor...

05 Mart 2018 / 23:57 Audi yeni A6 modeliyle üst orta segmentte zayıflayan konumunu güçlendirmek istiyor...

A6 rekabete geri dönüyor...

Audi, 2018 Cenevre Otomobil Fuarı’nda tamamen yenilediği üst-orta sınıf sedan modeli A6’yı tanıttı. Yeni A6'nın, Ingolstadtlı üreticinin son dönemde Mercedes-Benz E-Serisi ve BMW 5 Serisi karşısında zayıflayan elini güçlendirmesi bekleniyor.

Yüksekliği 2 mm, uzunluğu 7 mm, genişliği ise 12 mm artırılan yeni Audi A6’nın dış tasarımında, yakın zaman önce yenilenen A8 ve A7 modellerinde de işlenen tasarım hatlarıyla karşılaşıyoruz. Söz konusu tasarımsal değişimin bir devrimden ziyade evrim olduğunu belirtmek gerek zira otomobillerle arası iyi olmayan birçok göz, sekizinci nesil A6’yı bir önceki gövdeden ayırtmakta zorlanabilir.

Audi geleneklerinden birine dönüşen altıgen formlu ön ızgarası neredeyse A8’deki ön ızgara kadar geniş olan A6, tavan tasarımıyla da ön plana çıkıyor. Coupe benzeri bir tavan hattının kullanıldığı otomobilin kabininde hacimsel bir kayıp söz konusu olmadığı gibi, daha akıcı yeni tasarımla birlikte yedinci nesil A6’nın 0.26’lık rüzgar direnç katsayısı 0.24’e düşürülüyor. Ayrıca gövdenin birçok yerinde kullanılan alüminyum paneller sayesinde ağırlık tasarrufu sağlandığı ifade ediliyor. Ne var ki yenilenen A6, motor seçeneğine bağlı olarak, yerini aldığı yedinci nesilden 5 kg ila 30 kg arasında daha ağır bir otomobil. Günümüzde gövde değiştiren hemen her otomobilin hafiflemesine alışmışken, A6 neden aksi bir tablo çiziyor dersiniz? Çünkü yeni Audi A6 bütün motor seçeneklerinde mild hibrit teknolojisi sunan bir otomobil.

63791392f490dc1fa47795b736de6754_0.jpg

Yeni A6 ilk etapta dört farklı güç ünitesi ile sunulacak ki bu ünitelerden üçü dizel, biri ise benzinli. Dizel tarafında yer alan 3.0 litrelik turbo beslemeli V6 motor yüksek güçlü versiyonunda 290 bg güç, 620 Nm tork üretirken; standart versiyonunda ise 235 bg güç, 500 Nm tork üretiyor. Diğer dizel motor seçeneği, tahmin edeceğiniz gibi, 207 bg güç ve 400 Nm tork üreten 2.0 litrelik dört silindirli güç ünitesi. Şimdilik tek benzinli seçenek olan 3.0 litrelik V6 motor ise 345 bg güç, 500 Nm tork üretiyor. V6 dizel motorlar 8-ileri tork konvertörlü şanzımanla eşleştirilirken, V6 benzinli ve dört silindirli dizel seçenekleri ise 7-ileri çift kavramalı ile eşleştirilmiş. 3.0 litrelik bütün versiyonları Quattro dört tekerlekten çekiş sistemiyle donatılan yeni A6’nın 2.0 TDI versiyonu ise önden çekişli olacak. Gelelim tüm versiyonlarda standart olarak sunulan mild hibrit teknolojisine. Altı silindirli modellerde 48V elektrik tesisatı ile beslenen sistem, dört silindirli modelde 12V elektrik tesisatı ile besleniyor. Lityum ion bataryalara bağlı kayışlı bir alternatör mekanizmasından oluşan mild hibrit teknolojisi sayesinde, 55 km/s ile 160 km/s arasındaki hızlarda, aracın sadece elektrik gücüyle süzülmesi sağlanıyor.

Otomobille ilgili diğer kayda değer değer yenilikler arasında dönme çapını 1.1 metre küçülten dört tekerlekten yönlendirme sistemi ve değişken oranlı direksiyon sistemi de mevcut.

Sekizinci nesil A6 müşterilerine dört farklı süspansiyon seçeneği sunulacak: Geleneksel çelik yaylı pasif süspansiyon, spor pasif süspansiyon, çelik yaylı adaptif süspansiyon ve havalı adaptif süspansiyon. Tüm süspansiyon mimarisi yeniden ele alınan ve birçok parçası alüminyumdan üretilen otomobilin dinamizm konusunda önemli bir ilerleme kaydettiği ifade ediliyor. Bu amaç doğrultusunda ön fren kaliperleri dahi alüminyumdan üretilen A6’nın en büyük jant ölçüsü ise 21 inç.

63791392f490dc1fa47795b736de6754_1.jpg

İç mekanda ilk kez yeni A8 ile gördüğümüz en güncel MMI multimedya sisteminin baskınlığı görülüyor. Standart modelde 8 inç ölçüsündeki ekranlar kullanılırken, Navigation Plus isimli donanımın satın alınması halinde üstte 10.1 inçlik bilgi-eğlence paneli, altta ise 8.6 inçlik klima kontrol paneli yer alıyor. Dokunmatik panelleri daha kullanıcı dostu hale getirmek isteyen Audi mühendisleri sistemi haptik ve akustik geribildirimlerle donatmış. Bu sayede kullanıcı doğru komutları verdiğinde fiziksel ve işitsel uyarı alıyor ve bu uyarılar insan beynindeki onaylanma merkezine komutlar gönderiyor. Audi yetkilileri araç içerisinde dokunmatik panellerin geleceğine inandıklarını ancak iPad benzeri güncel çözümlerin bu noktada yetersiz kalacağını düşündükleri için bu yola başvurduklarını ifade ediyor. Ayrıca Audi’nin 12.3 inç ölçüsündeki Virtual Cockpit dijital gösterge paneli yeni modeldeki yerini almış.

Tam 37 farklı sürüş destek asistanı ile donatılabilen yeni Audi A6, bu sistemleri üç farklı paket halinde barındırıyor. Geçtiğimiz yıl A8 ile tanıtılan Level 3 otonom sürüş sistemleri A6’da da sunuluyor, fakat yasal zorunluluklar bu noktada bir kez daha öne çıkıyor. Zira üreticilerin test sürüşleri için olmadığı sürece, şu an için Level 3 otonom sürüşe halka açık yollarda izin verilmiyor.

Diğer çarpıcı teknolojiler arasında navigasyon sisteminin gündelik rotanızı HERE isimli servis sağlayıcısından aldığı verileri işleyerek optimize etmesi gösterilebilir. Ayrıca ‘Car-to-X’ iletişim teknolojisi sayesinde Audi otomobilleri gerçek zamanlı trafik bilgisine sahip olabiliyor. Bu sistemin bir sonraki adımında ise uygun park yeri bulma özelliği mevcut. Son olarak, Audi Connect Key isimli aplikasyonun otomobili akıllı telefon üzerinden kilitlemeye, açmaya ve çalıştırmaya olanak sağladığını da belirtelim.

ÇOK OKUNANLAR