SEKTÖREL › 5 TL ile 185 km gidebilen Fluence Z.E. satışta

5 TL ile 185 km gidebilen Fluence Z.E. satışta

04 Mayıs 2012 / 03:14 Elektrik motorlu Fluence’ın kamu kuruluşlarına satışının ardından nihai tüketiciye satışına da başlandı. İşte detaylar...

5 TL ile 185 km gidebilen Fluence Z.E. satışta
Bursa Oyak Renault Fabrikaları’nda üretilen elektrik motorlu Fluence’ın, 2011 yılında başlayan kamu kuruluşlarına satışının ardından 3 Mayıs 2012 tarihinden itibaren nihai tüketiciye satışına da start verildi. Tek donanım paketi ile pazara sunulan Türkiye’nin ilk %100 elektrikli otomobili Fluence Z.E. (Zero Emission) %3 vergi oranı ile 64.900 TL'lik tavsiye edilen fiyatla sunuluyor. Bu fiyat, Fluence'ın Privilège 1.5 dCi EDC 110 bg versiyonu fiyatına eşdeğer.

Fluence Z.E. satın almak isteyen tüketiciye bu konuda donanımlı ve eğitimli 44 Renault Yetkili Satıcısı’nda hizmet veriyor. Müşteri bu yetkili satıcılarda otomobili deneme imkanı da buluyor. Tüketici ayrıca www.renaultelektrikliaraclar.com internet sitesi üzerinden de talebini geçerek Fluence Z.E. siparişi verebiliyor.

ŞARJ SİSTEMİ
Fluence Z.E. şarjı, evde şarj ünitesi olan ve elektrik sayacı gibi duvara monte edilen bir kutu olan “Wallbox” ile gerçekleştiriliyor. Altyapı çalışması olan İstanbul, Ankara, Kocaeli ve Gaziantep dışındaki illerde de bu uygulama gerçekleştiriliyor. Fluence Z.E “Wallbox” ile, 6 ila 8 saatte tamamen şarj oluyor. Bunun yanısıra opsiyonel olarak sunulan, 220V duvar tipi prize bağlanan bir kablo ile tam şarj 10 ila 12 saatte gerçekleştiriliyor. Bugün itibarıyla İstanbul’da 9 adet şarj merkezi bulunuyor. Bu sayının yıl sonundan önce 40 adede çıkarılması öngörülüyor. Ayrıca 44 Renault Yetkili Satıcısı’nda  şarj hizmet noktası bulunuyor. Termik (konvansiyonel motorlu) dizel Fluence modelinin deposu 240 TL’ye dolarken Fluence Z.E. için bir depo enerji fiyatı 5 TL. Böylece Fluence Z.E. 100km maliyeti 2.8 TL oluyor. Fluence Z.E.nin menziliyse 185 km.olarak veriliyor. Yumuşak kullanım, ani ve sportif sürüş tarzından kaçınmak, araç şarjdayken ısıtma ya da soğutma programlarını kullanarak iç iklimlendirmenin sağlanması gibi tedbirler bir depo ile maksimum menzil için son derece önem taşıyan önlemler. Elektrik motorlu aracın menzili günlük şehir içi kullanımı için yeterlidir.

Renault’nun elektrikli araçları özel olarak geliştirilmiş olan ve sürücülerin araç menzilini kontrol altında tutmalarını sağlayan bir kullanıcı ara birimi ile donatıldı. Güç ekonomisi sayacı elektrik tüketiminin normal, optimum veya aşırı olup olmadığını gösteriyor. Bir başka sayaçsa akünün şarj seviyesini gösteriyor. Araç bilgisayarı da menzil, ortalama ve anlık tüketim ve kalan kWh gibi bilgiler veriyor.

BATARYA
Fluence Z.E., lityum iyon manganez batarya ile çalışıyor. Bu batarya hiçbir bakım gerektirmiyor. Ayrıca, kapasitesinde değişiklik olmaksızın kısa süreler boyunca şarj edilebiliyor. Türkiye’de batarya kira bedeli 83 € (48 ay ve 10.000 km/yıl - KDV dahil).

DONANIM
Elektrik motorlu Fluence’ın tek donanım paketi olan “Dynamique” versiyonunda zengin standart ekipman seviyesi bulunuyor. ABS, ESP, sürücü ve yolcu ön hava yastıkları, göğüs havayastıkları, ön ve arka yan hava yastıkları, immobilizer, çift yönlü otomatik klima, radyo-CD MP3 çalar müzik sistemi, ısıtmalı yan aynalar, 16”  jantlar, gövde rengi çıta, kapı kolları ve aynalar, Fluence Z.E.’de standart olarak sunuluyor. Ayrıca alüminyum alaşım jantlar, park sensörü, dokunmatik ekranlı MP3 radyo-CD çalar, sürücü koltuğu yükseklik ayarı, kol dayama ve arka cam gölgelik de standart donanımlar arasında yer alıyor.

ÇOK OKUNANLAR