KONSEPT › 2018'de yollarda olacak...

2018'de yollarda olacak...

24 Ocak 2017 / 16:49 Audi'nin coupe formlu sportif SUV'si Q8'in 2018'de satışa sunulması planlanıyor...

2018'de yollarda olacak...

Bu yılın Detroit Otomobil Fuarı’nda Q8 isimli yeni plug-in hibrit SUV konseptini tanıtan Audi, otomobilin gövdesindeki sayısız cesur tasarım detayına rağmen, konseptin 12 ay gibi kısa bir süre içerisinde üretime girmesini hedefliyor. Toplam uzunluğu 5 metreyi, aks aralığı ise 3 metreyi bulan ‘tam boy’ SUV’nin coupe formlu tavanına rağmen kabinde bolca hacim olduğu görülüyor. Q8 model rakamı itibarıyla Audi model ailesinin başı çeken araçlarından birisi olacağından, iç mekanın tasarımsal ve teknolojik anlamda bir hayli gelişmiş olması bekleniyor.

Audi’nin model kodlama sistemi sizin için tanıdıksa, Q8’in ne tür bir konsept olduğunu anlamışsınızdır. Nasıl ki A5, A4’ün coupe versiyonunu temsil ediyorsa; Q8 de Q7’nin coupe formlu sportif kardeşi olarak ön plana çıkacak. Konseptin üzerindeki hibrit güç ünitesi 450 bg ve 700 Nm gibi ciddi değerlere sahip. Öte yandan, otomobilin seri üretim versiyonunda Q7 ve SQ7’deki geleneksel motorların kullanılma ihtimali bir hayli yüksek.

Ön kısımda Audi’nin tipik ızgara tasarımı dikkat çekse de, Q8 boyutsal anlamda inanılmaz iri olduğu için ilk olarak bu yönüyle etkiliyor. Buna bir de dikey formlu altı adet iri barı ekleyince, büyüklük hissiyatı iyice güçleniyor. Q8’in çerçevesiz kapıları tavan yüksekliğinin düşürülmesine katkı sağlarken, ön ve arka tamponu birleştiren gri vurgu ise 1.7 metrelik yüksekliği ön plana çıkarıyor. C sütununun genişliği ise, 1980’lerdeki Ur-quattro modeline yapılan hoş bir gönderme niteliğinde.

İç mekanda birçok dokunmatik panelin, Virtual Cockpit ile birlikte çalışmasını ve otomobildeki head-up göstergenin mevcut modellere kıyasla daha gelişmiş olmasını bekleyebilirsiniz. Söz konusu head-up göstergenin çok daha organik ve içgüdüsel biçimde çalışacağı ve zaman içerisinde diğer modellere de uygulanacağı ifade ediliyor.

ÇOK OKUNANLAR