MOTORSPORLARI › 2017 Dakar Rallisine Peugeot damgası...

2017 Dakar Rallisine Peugeot damgası...

16 Ocak 2017 / 04:27 Peugeot, 2017 Dakar Rallisi'ni domine ederek, üç ekibiyle podyuma çıktı...

2017 Dakar Rallisine Peugeot damgası...

Paraguay’dan başlayarak Bolivya üzerinden geçen ve Arjantin’e kadar uzanan 9.000 km uzunluğundaki 2017 Dakar Rallisi sonra erdi. 2017 Dakar Rallisine göstermiş olduğu performansla Peugeot 3008DKR ile yarışan Team Peugeot Total damga vurdu. Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te gerçekleştirilen ödül töreninde ilk 3 sırada yer alan 3 Peugeot 3008DKR ekibi podyuma çıktı. Stéphane Peterhansel & J-P. Cottret ikilisinin birinci olarak bitirdiği 2017 Dakar Rallisini efsane Fransız pilot Sébastien Loeb ile takım arkadaşı Daniel Elena ikinci ve Cyril Despres & David Castera ikilisi ise üçüncü sırada tamamladı.

Dünyanın en zorlu motorsporları etkinliklerinden biri olan Dakar Rallisinde Peugeot 3008DKR ile yarışan ekipler yüksek irtifa, zorlu navigasyon etapları ve şartları daha da zorlu hale getiren hava koşullarına altında bir kez daha önemli bir başarıya imza attılar. Liderin sık sık değiştiği 2017 Dakar Rallisi son yılların en zorlu ve heyecan verici mücadelesine sahne oldu.

Kariyerinde birçok Dakar zaferi bulunan Stéphane Peterhansel kendi rekorunu egale ederek altısı iki tekerlekli ve yedisi dört tekerlekli olmak üzere toplam 13. kez Dakar’dan zaferle döndü. Neredeyse hatasız ve son derece başarılı bir mücadeleyi zaferle geride bırakan Stéphane Peterhansel & Jean-Paul Cottret ikilisi birlikte yedinci kez zaferi göğüslerken aynı zamanda yeni bir co-pilot rekoruna da imza attılar.

Dakar Rallisine ikinci kez katılan Sébastien Loeb & Daniel Elena ikilisi de mükemmel bir performans sergiledi. Birçok etapta en hızlı ekip olmayı başaran ikili güçlü navigasyon becerileriyle akılcı yönetimi çok iyi kombine etti. Ekibin başarılı performansı zorlu mücadelenin 4. gününde sekteye uğrarken motor arızası onlara 26 dakikaya mal oldu. İkili yine de 2017 Dakar Rallisini 2. sırada tamamlarken aynı zamanda 10 adet en iyi zamandan 5’ine imza atmayı da başardı.

2016 Dakar Rallisini 7. Sırada tamamlayan Cyril Despres & David Castera ikilisi, 2017 Dakar’ı ise 3. sırada tamamladı. 3 kez motosiklet kategorisinde zafere ulaşan ve dört tekerlekli araçla ilk kez podyum gören ikili, 307 numaralı Peugeot 3008DKR ile otomobil kategorisinde ilk kez en iyi zamana imza atarken aynı zamanda rallinin 4. gününü lider olarak tamamladı.

ÇOK OKUNANLAR