SEKTÖREL › 2011'de tercih beyaz ve gümüş renk!

2011'de tercih beyaz ve gümüş renk!

13 Aralık 2011 / 01:57 'DuPont Global Otomotiv Renk Popülarite Raporu'na göre 2011 yılında en çok beyaz ve gümüş renk otomobiller tercih edildi

2011'de tercih beyaz ve gümüş renk!
"DuPont Global Otomotiv Renk Popülarite Raporu" bu yıl 59. kez araştırma sonuçlarını açıkladı. Rapora göre 2011 yılında beyaz/inci beyazı renkleri, dünya genelinde en çok tercih edilen gümüş renginin popülaritesini yakaladı. 2010 yılında, beyaz/inci beyazı, dünya renk sıralamasında yüzde 16 oranla gri ile birlikte üçüncü sırayı paylaşıyordu. Kuzey Amerika’da beyazın artan popülerliği ve Avrupa, Çin, Kore, Güney Amerika ve Güney Afrika’daki popülerlik dalgası ile birlikte, beyaz 2011 yılında payını dünya genelinde yüzde 22’ye yükseltti.  Bu yılki rapora göre, siyah ve gri, üçüncü ve dördüncü sıraya düşerken, kırmızı ve mavi sıralamadaki beşinci ve altıncı yerlerini korudu.

DuPont raporuna göre ilk 10'da yer alan popüler otomobil renkleri şöyle:
1.    Beyaz/ İnci Beyazı ve Gümüş – her biri yüzde 22 (eşit oy)
3.    Siyah/Siyah Etkisi – yüzde 20
4.    Gri - yüzde 13
5.    Kırmızı – yüzde 7
6.    Mavi – yüzde 6
7.    Kahverengi/ Bej – yüzde 5
8.    Yeşil – yüzde 2
9.    Sarı/ Dore – yüzde 1
10.    Diğerleri – yüzde 2

DuPont renk pazarlama yöneticisi, Nancy Lockhart; “Beyaz/inci beyazı, tarih boyunca arabalar için popüler bir renk olmasına rağmen, bu seneki yükselişi DuPont'un tahmin ettiğinden fazla oldu. Gümüş ve siyah bir zamanlar lüksün simgesi olmasına rağmen artık bu alanda beyaz hüküm sürüyor. Dünya genelinde herkes, aracında konforu hissetmeyi istiyor.   Klasik beyaz ve inci parlaklığında beyaz efektleri lüks tasarımlara ilham kaynağı oluyor.” dedi.

DuPont Türkiye Otomotiv Çözümleri Müdürü Lale Kement konuyla ilgili şunları söyledi: “DuPont otomotiv renk trendleri alanındaki köklü deneyimiyle bu sene de oldukça detaylı ve sektöre ışık tutan bir rapor ortaya koydu. Türkiye geneline baktığımızda ise beyaz rengin ticari araç pazarında çok tercih edildiğini ve metalik gri rengin de ikinci sırada yer aldığını söyleyebiliriz. Binek araç pazarında ise yine gri ve beyazın çekişmesini görüyoruz ve gri sıralamada öncülüğünü devam ettiriyor.”

ÇOK OKUNANLAR