SEKTÖREL › 1.0 EcoBoost 'Yılın Motoru' seçildi

1.0 EcoBoost 'Yılın Motoru' seçildi

15 Haziran 2012 / 22:49 Ford'un en yeni motoru 1.0 litrelik EcoBoost '2012 Yılın Motoru' ödülünün sahibi oldu

1.0 EcoBoost 'Yılın Motoru' seçildi
Bu yıl Avrupa'da ilk kez Ford Focus'ta sunulmaya başlanan ve ilerleyen dönemde markanın diğer modellerinde de kullanılacak olan 1.0 litrelik EcoBoost motor, "2012 Yılın Motoru" unvanını kazandı. İleri teknolojiye sahip küçük hacimli ve 3 silindirli motor, Türkiye  de dahil dünyanın 35 ülkesinden 76 jüri üyesi gazetecinin oylarıyla belirlenen "International Engine of the Year" ödülleri kapsamında “2012 Yılın Motoru” ödülünün  yanısıra  "En İyi Yeni Motor" ve "1.0 litrenin Altındaki En İyi Motor" kategorilerinde de ödül kazandı.

Düzenli olarak 13 yıldır düzenlenen "Yılın Motoru - Engine of the Year" organizasyonu tarihinde ilk kez ödüle layık bulunan Ford, aynı zamanda ödülün tarihi boyunca jüri üyelerinden en yüksek puanını elde etme başarısını da göstererek önemli bir diğer başarıya imza attı.

Ford'un Global Motorlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Joe Bakaj, kazanılan ödül ile ilgili yaptığı konuşmada "Bu motoru tasarlarken hedef çıtasını çok yükseğe konumlandırdık. Küçük 3 silindirli bir motordan hayret verici yakıt ekonomisi, şaşırtıcı performans, yüksek çekiş gücü, sessizlik ve yumuşak çalışma karakteri sağlamayı istiyorduk" dedi ve sözlerine şöyle devam etti; "Ekibimiz bu imkansız görünen hedefe heyecan verici yeniliklerle cevap verdi. Bunun sonucundaysa global benzinli motorlar için oyunun kurallarını değiştiren bir ürün ortaya çıkardık."

Motor bloğu bir A4 kağıdının üzerine sığacak kadar küçük olan motor, Ford'un İngiltere Dunton ve Almanya Merkenich'teki teknik merkezlerinde tasarlandı ve Romanya'daki Craiova ile Almanya'daki Köln fabrikalarında üretiliyor.

Yeni Focus’ta 100 bg ve 125 bg olarak sunulan 1.0 EcoBoost motor  her iki versiyonda da alt devirlerde 170 Nm’lik tork değeri sunuyor. Motorun 100 bg gücündeki versiyonu, 100 km'de sadece 4.8 litre yakıt tüketimi ve 109 gr/km CO2 salımı sunuyor. 125 bg'lik seçenekse ortalama 5.0 litre/100 km tüketime ve 114 gr/km CO2 salımına sahip. EcoBoost motorun 125 bg’lik versiyonu Türkiye'de Temmuz ayında ilk olarak Focus ile satışa sunulacak.

ÇOK OKUNANLAR